З досвіду роботи - 2016р.

ОПИС  ДОСВІДУ

Скажіть мені, чи можна жить без школи?
Мабуть, що так, але б я не змогла,
Бо це - мій рідний дім, моя дорога
До повного змістовного життя!


"Виховання полягає в тому, щоб уміло, розумно, тонко, мудро, сердечне торкнутися до кожної з тисячі граней, знайти ту, яка, якщо її як перлину шліфувати, засяє неповторним сяйвом людського таланту, а це сяйво принесе людині особисте щастя, відкрити в кожній людині, її, лише її неповторну грань - у цьому мистецтво виховання"

В.О. Сухомлинський

Сучасним школярам за велінням долі належить стати творцями сучасного життя двадцять першого століття.
Шкільний вік - пора інтенсивного формування особистості, становлення свідомого «я». У цей період закладаються усі ті якості, особистості, які потім усе життя визначатимуть її світосприйняття, характер мислення, творчі здібності, реакцію на все оточуюче, вчинки, поведінку. Особистістю людина стає не відразу, вона визріває поступово, і в її формуванні бере участь багато чинників. Не останнє місце серед них посідає процес виховання. Виховання -складна й багато в чому не визначена система, тісно пов*язана з суспільством та його реаліями. А нинішні реалії вимагають пошуку шляхів формування її життєвих компетентностей.
У школі впродовж багатьох років склалася система виховної роботи, яка на принципах гуманізму, демократизму, єдності сім*ї і школи, спадкоємності поколінь, через діяльність дитячих організацій забезпечує здійснення громадянського виховання, спонукає до утвердження педагогіки особистості, сприяє формуванню в учнів навичок самоосвіти, самоаналізу.
Вчителі і класоводи, які працюють в загальноосвітній школі І-Ш ступенів села Вільхівці розуміють свою причетність до громадянського становлення сучасного школяра і допомагають кожній дитині здійснювати свою мрію, самореалізуватись у житті. Творчо використовуючи досягнення педагогічної науки, передового досвіду, дбайливо відбираючи найцінніше в роботі з школярами. Дана робота сприяє формуванню особистісних рис громадянина України, ціннісного ставлення до суспільства, держави, природи, праці тощо.
Головна мета моєї діяльності - допомогти кожній дитині розкрити свої індивідуальні здібності, реалізувати природний потенціал; пізнавати та засвоювати моральні та духовні цінності, які забезпечують гармонію взаємин людини з соціальним і природним середовищем.

Для забезпечення системності і результативності активної громадянської позиції учнів 1-4 класів протягом п'яти років було створено об*єднання -  подорож «Країна Барвінкова», діяльність якого корегував президент Барвінок разом з урядом Барвінкової республіки, куди входили Міністерство знань, Міністерство мандрівок, Міністерство фантазії, Міністерство розваг і солодощів, Міністерство моди, Міністерство дисципліни і праці, Міністерство чемпіонів. Але змінюється час і змінюються закони. Країною Барвінковою на теперішній час керує Лідер - Барвінок, міністерства змінилися на центри: «Книголюби», «Чомучки», «Витівники», «Санітари» та «Природознавці». Країна Барвінкова об'єднала у себе чотири загони: «Чомучки» - барвінчата 1 класу, «Мурашки» - барвінчата 2 класу, «Помагаї» - барвінчата 3 класу і «Джерельце» - барвінчата 4 класу.
Країна Барвінкова -
-    Це об'єднання молодших школярів;
-    Це країна наймолодших школярів віком від 6 до 10 років;
-    В країні є свої традиції, закони, символи і атрибути;
-    Для всіх жителів існує єдиного зразка значок;
-    Члени об'єднання виступають проти політизації, за партнерські^ відносини з усіма дитячими об'єднаннями, які керуються загальнолюдськими законами.

У жителів Країни Барвінкової є свої доручення:
«Книголюби» - підтримують зв'язок з бібліотекою, оформлюють «Куточок книголюба», розповідають про цікаві книги на уроках позакласного читання.
«Санітари» - слідкують за зовнішнім виглядом дітей, провіряють шкільні приладдя, допомагають в дотриманні порядку в шкільній шафі.
«Чомучки» - розповідають про цікаві явища з оточуючого нас життя, загадують загадки.
«Природознавці» - розповідають про цікаві явища природа, заповнюють класний календар спостережень за погодою, доглядають за кімнатними рослинами.
«Витівники» - розучують і проводять на перервах та після уроків ігри і пісні, різні конкурси, вікторини.

Барвінчата дотримуються таких основних законів:
-    Закон доброти, чесності, поваги і любові до рідних, близьких  людей
-    Закон взаємодопомоги, взаємовиручки
-    Повага до себе та оточуючих людей
-    Повага національних традицій, вивчення історії України
-    Розвиток власних здібностей і талантів
-    Навчання і труд, спорт і здоров'я - поруч ідуть.

Для учнів 5-8 класів сформовано піонерську дружину «Краєзнавець», яка об'єднує чотири загони: «Веселка», «Рука здоров *я», «Червона калина та «Ерудит». Діяльність організації направляє координаційна рада. При створено центри: «Лідер», «Помагай», «Котигорошко», «Повір у себе», «Берегиня», «Краю мій лелечий», «Червона калина», волонтерський осередок «Паросток» та штаб «Пошук».
Піонерська дружина працює за програмою «Я - Родина - Батьківщина», яка покликана подолати тимчасові труднощі.
Мета програми «Я» - охопити найрізноманітніші дії, наміри, які кличуть до самопізнання, самовдосконалення. В рамках програми кожен повинен знайти для себе відповідь на запитання:
Що заважає мені бути наполегливим, відповідальним, самостійним?
Як подолати в собі недоліки?
Чи завжди я уважний до своїх близьких, товаришів?
Чи здатний обстояти свою точку зору відкрито, зважено, переконливо?
У рамках програми «Я» було створено центри: «Лідер», «Повір у себе», «Котигорошко»
Центр «Лідер» - формує суспільно-громадський досвід особистості, розвиває соціальну активність і відповідальність у школярів.                   «**
Було проведено ряд заходів:
-    Тренінг «Лідер і лідерство»
-    Рольові ігри «Він - лідер», «Аварійна ситуація»
-    Ігрова програма "Олександр - шоу" , тощо.
Центр «Повір у себе» - відкриває прекрасні моменти в душі дитини, розвиває прагнення до самовдосконалення. Було проведено ряд заходів:
-    Ігрове шоу «Без комплексів»
-    Тренінг «Вчимося толерантності»
-    Конкурс краси і моди "Міс модель"
-   Конкурс краси і грації "Красуня школи", тощо
Центр «Котигорошко» - ставить за мету формування, збереження, зміцнення та відновлення здоров'я дітей, пропаганда та впровадження передового досвіду роботи з питань дитячої безпеки та занять фізичною культурою та спортом.
Було проведено ряд заходів:
-    Тренінг «Репродуктивне здоров'я - це...»
-    Збір - практикум «Здоров'я людини. Компоненти власного здоров'я»
-    Проект "Крок до здоров*я", тощо.

Програма «Родина» спрямована на вивчення свого родоводу, на виховання поваги до старших, турботи про молодших. У рамках програми «Родина» було створено центр «Берегиня» -  дотримання принципів виховання, визначених концептуальними засадами національної програми, виховання поваги і любові до своїх батьків, рідних, друзів та волонтерський осередок «Паросток» - допомога тим, хто потребує, зокрема українським воїнам, їхнім сім*ям, дітям – інвалідам, переселенцям, ВВВвійни...
Було проведено ряд заходів:
-    Конкурсне - розважальна програма «Чарівні дівчата»
-    Родинне свято «Для мами завжди ласкаві слова»
-    Проект "Діти заради дітей"
-    Проект "Моє серце відкрите для добра" , тощо (див на учнівське самоврядування)
За допомогою програми «Батьківщина» піонери вивчають історію рідного краю, його культуру. У рамках програми було створено центри: «Червона калина», «Краю мій лелечий», «Помагай» та піонерський штаб «Пошук»
Центр «Червона калина» - ставить за мету вивчення та збереження і примноження традицій українського народу, виховання громадянина, патріота своєї Батьківщини.
Було проведено ряд заходів:
-    Виховний захід «А жінка в світ приходить без любові»
-    Великоднє дійство «Великодній калейдоскоп»
-    Театралізоване дійство «В ніч перед Андрієм»
-    Свято Миколая
-    Новорічні та Різдв'яні свята, тощо.
Мета центру «Краю мій лелечий» - формувати екологічну культуру, розвивати вміння і навички дбайливого ставлення до навколишнього середовища.
Було проведено ряд заходів:
-    Рольова гра «Ми всі господарі природи, тож бережімо її вроду»
-    Екологічний брейн - ринг «Світ неповторний та чудовий»
-    Проект "Дитяча турбота" ,
-    Проект "Кімнатні рослини"
-    Операція "Зелена весна"
-    Театральна композиція "Охороняйте, первоцвіти!"
-    Виступ агітбригади "Гриби - ласощі, гриби - диво, гриби -лихо...", тощо.
Мета центру «Помагай» - усвідомлення соціальне значущої праці, вироблення почуттів господаря своєї держави. Було проведено ряд заходів:
-    Виховний захід «Ми працю славимо, що в творчість перейшла»
-     Виховний захід «Стежиною добра», тощо.

Піонери штабу «Пошук»:
-    Створили енциклопедії "Цікаво знати", "Батьківщина моєї дитячої організації", «Великдень у селі»
-    Упорядкували фотоальбом "Кольори веселки"
-    Випускають інформаційний вісник "Цікавинка", батьківську газету «Перлина» та «Екологічний вісник».

Члени дитячих об*єднань живуть законами:
-    Єдності слова і діла
-    Чесності і совісті
-    Дружби і товариства
-    Турботи і милосердя

До учнівського самоврядування "Романтик" входять учні 9-11 класів, Лідер учнівського самоврядування корегує роботою центрів "Інтелектуал»,
"Дозвілля та культури", "Захисту прав", "Господарник", "Здоров'я та спорту", "ДСН".

 Досить цікавим є дозвілля учнівського самоврядування:
•    Акції "Рука допомоги", "Діти - дітям", "Ветеран живе поруч", "Сюрприз", «Кинь курити сьогодні», «Хто як не ми?»  (до 14 жовтня), «Іграшка для друга», «Україна – це Я! Україна – це МИ!», «Великий піст – час для добрих справ», «Смачного, Солдате!», «Запалимо свічку», «Серце до серця», «Напиши листа українському солдату», «Діти – дітям війни» (до 70-річчя  великої Перемоги), «За єдину Україну!», «Діти для воїнів АТО »,  "Сіймо добро і даруймо любов", "Добро хай хлюпне у віконце", "І ваші долі людям не байдужі»,  "Краплини радості від кожного серця", "Грані добра»,  "Одна копійка", «Добротою себе виміряй»…
•    Операції "Зелена весна", "Чистий двір", "Пам'ятник", «Пам*ятаємо і не забуваємо», «Квітник – окраса шкільного двору!», «Спортивний майданчик», «Від щирого серця»  ...
Благодійні ярмарки «Купуй українське!», «Від українського виробника», «Українські смаколики»
Фестиваль патріотичної пісні «Сурми звитяги», «Мелодія лунає на мир надихає»
•    Конкурс краси і грації "Красуня школи"
•    Театральна композиція "Охороняйте, первоцвіти!"
•    Свята "Від Січня до Січня", "Три маленькі лісовички", «Бомбезний Новий рік на телеканалі ТВ», Свято Василя, Різдвяний вертеп, Свято Андрія, Свято Катерини
Мітинг – реквієм приурочений відкриттю пам*ятної дошки випускника школи, воїна АТО Волошина Ігоря «Життя, мов спалах…»
•    Виступ агітбригади "Гриби - ласощі, гриби - диво, гриби - лихо...", "На м'якій постелі спати - про здоров'я забувати..."
•    Ігрова програма "Подорож островами скарбів"
•    Ігрова програма "Олександр - шоу"                                        
•    Ігрова програма "Весняний променад"...
•    Ігрова програма "Веселий поїзд", "Повітряний бій"
•    Конкурсно - розважальна програма "Дівчина - зірка школи", "Королева екрана", "На повітряній кулі", "Кожна маленька дівчинка мріє стати принцесою", "Міс конгеніальність", "Шукаємо ключі від форту"
•    Інтелектуальна гра "Сузір'я талановитих"
•    Випуск волонтерської газети "Веління серця"
•    Виховний захід "Раз добром нагріте серце - вік не охолоне"
•    Виховний захід "Думай добре, роби добро - і буде тобі добре"
Проекти «Лідери пізнають Україну», «Зробимо Україну чистою», «Про зимуючих птахів, друже, пам*ятай!»,  «Пластик, або друге життя відходам», «Що робить нас українцями?», новорічний проект «Україна колядує», «Букет вдячності»…
Зустрічі з захисниками України «Мужні лицарі рідної землі», «Минуле, сьогодення та майбутнє призовника»
Реквієм «На варті наших душ - Небесна сотня»,
Реквієм приурочений 32-33 рр "Такого ще земля не знала..."
•    Арт - проект "Планета Старість"
•    Арт - проект "Хай щастю дитини не буде кінця"
Естафета пам*яті «Наші герої»
Фестиваль «Великодня писанка надії»
•    Створення літопису "З добром у серці"
•    Конкурс юних поетів "Де живе доброта?"
Конкурс «Чи знаєш ти Європу? Допоможи Європі дізнатися про тебе!»
Велопробіг «За єдину Україну», «Україна з нами!»
Флеш – моб «Ми за здоровий спосіб життя»...

Кожне об*єднання чітко структуроване, має органи самоврядування, Програму, символи та атрибути; працює на основі положень та планів роботи.

З періоду від 2012- 2016н.р. було проведено ряд районних, Всеукраїнських, міжрегіональних конкурсів і здобуто призові місця:
Районний конкурс дитячого мистецтва і художньо – прикладної творчості «Казкова країна дитинства» - 2012р. (участь)
Районний конкурс-акція «Від культури і спорту - до здорового способу життя» - 2012р. (III місце)
Районний фотоконкурс «Моя Україно!» (участь)
Районний конкурс - презентація передвиборчої програми лідерів учнівського самоврядування - (Аношкін І.) - 2012 р. (участь)
Районний конкурс «Лідери для розвитку громадянського
суспільства» - (програма дій районної ради лідерів «В ногу з
часом» - Врублевська Аліна) - 2012р . (участь)
Районний заочний конкурс на кращий волонтерський загін - 2012р. (участь)
Районний конкурс комп'ютерних проектів "Ми - союз СПО(ФДО)У" 2013р. (участь)
Проект "Ти не один" - 2012р. (участь)
Екологічний конкурс "Зберегли, допомогли, створили" - 2012р. (участь)
Районна акція "Добру відкривається серце" - 2012р (подяка)
Міжрегіональний семінар — етновечірка "Без вишиванки немає гулянки" (подяка)
Проект "Я люблю свій народ, я люблю свою країну" -201Зр (участь)
Фестиваль "Дитинство немає меж" - 2013р. (участь)
Районний фотоконкурс "Моя Україно" - 2013р (III місце)
Районний конкурс дитячої соціальної реклами "Стильно,
позитивно- бути здоровим, жити активно" - 2013р (II місце) -
проект "Красиве волосся - привілей чи результат?"
Районний конкурс ігрових програм "Майстер позитиву" - 2013р (II місце)
Районний фестиваль "Квітуча моя Україна" - 2013р. (участь)
Районний фестиваль національних культур "Зоряне сяйво країн   Європи" - 2013р. (участь)
Проект "Україна колядує" -2013р. (подяка)
Районна акція "Подаруй використану батарейку" - 2014р (подяка)
Районний фестиваль фольклорних колективів «Різдвяний вернісаж» – 2014 р. (за активну участь)
Районний конкурс екологічних проектів «Вернісаж ідей» - 2014р. (ІІ місце)
Районний етап театрального фестивалю дитячих та юнацьких колективів «Казковий скарб» - 2015р (за активну участь)
Районний етап обласного огляду – конкурсу художньої самодіяльності – 2016р. (диплом ІІІ ступеня)
Районний конкурс – презентація «Що робить мене українцем?» - 2016р. (за активну участь)
Районний конкурс юних фотоаматорів «Моя, Україно!» - 2016р. (І місце)

Щоб відпочинок школярів був цікавим та змістовним я укомплектувала такі методичні розробки:

Збірка новорічних свят і розваг «Влаштуємо дитині справжнє свято» - 2012р.                                                      
Навчально - методичний посібник "Веселкове різнобарв'я", 2013р.
 Районний конкурс ігрових програм "Майстер позитиву" - 2013р.
 Збірник сценаріїв "Шкільна круговерть" - 2013р.
Теоретико - практичний посібник "Сучасний підхід до організації змістовного дозвілля школярів» -2014р.
Збірник сценаріїв національно – патріотичного, громадянського та морально – духовного спрямування «Акварелі патріотизму» - 2016р.

Невід'ємною ланкою у моїй діяльності є публікація в періодичних виданнях:
*    Виховний захід "Тебе не можна не любити. . . " - Позакласний час №23-24, 2009р)
*    Стаття "Взаємокорисне спілкування" - (газета "Нове життя")
*    Стаття "Щедрий вечір всім вам, щаслива година" - (газета "Нове життя" №7-8, 27 січня 2012року)
* Конкурс «Парк педагогічної майстерності» Номінація «Галерея інноваційного пошуку». Розвиток особистості школяра в громадській організації (з досвіду роботи) – «Позакласний час №7-8, 2012р.»
* Замітка у газету "Позиція" - "Цікаве дозвілля школярів" (Січень,2012р.)
* Конкурсна програма «Дівчина – зірка школи» («Шкільний світ» №3(707)- лютий 2015р.)

Нагороджена такими грамотами:
Подяка за високий рівень організації та проведення регіонального збору лідерів та координаторів учнівського самоврядування. – 2013р.
Подяка за активну участь, творчість та значний особистий внесок в організації та проведенні районної етновечірки для лідерів учнівського самоврядування. – 2013р.
Обласна педагогічна виставка «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування» – 2014р. (диплом ІІІ ступеня)
Обласна педагогічна виставка «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування» – 2015р. (диплом ІІІ ступеня)
Подяка за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов*язків та вагомий особистий внесок у справу навчання і виховання учнівської молоді (наказ від 29.05.2015р. №118-к)
Подяка за успішну реалізацію національно – патріотичних проектів та з нагоди 25-річчя незалежної України – 2016р.
 Обласна педагогічна виставка «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування» – 2016р. (диплом ІІ ступеня)


Особливу увагу звертаю на виховання відповідності між словом і ділом, між тими переконаннями, моральними ідеями, поняттями та установками, які формують у піонерів, з одного боку, і їх вчинками, діями, конкретною поведінкою - з іншого.

Немає коментарів:

Дописати коментар